Засідання робочої групи із впровадження Національної платформи відповідності конвенціям, спрямованим на боротьбу із допінгом
27 липня у приміщенні Міністерства молоді та спорту України відбулося засідання робочої групи із впровадження Національної платформи відповідності конвенціям, спрямованим на боротьбу із допінгом. Воно було присвячено виконанню важливих міжнародних документів, ратифікованих Верховною радою України, майбутньому аудиту Ради Європи та іншим нагальним питанням.
І першим з них стала проблема небезпеки вживання дієтичних добавок. Учасники зустрічі обговорили ресурси для перевірки дієтичних добавок, критерії, які повинні виконати спортсмени, щоб вберегтися від уживання забрудненого продукту, а також окреслили найближчі плани, спрямовані на покращення ситуації з їх контролю (створення системи моніторингу, уточнення визначень тощо) .
Основним же обговорюваним аспектом стало питання розширення переліку сильнодіючих лікарських засобів, зокрема за рахунок анаболічних стероїдів і пептидних гормонів, оскільки саме внесення до цього списку і є основним важелем впливу на їхній обіг. Наразі в переліку присутні лише дві одиниці – нандролон і метандієнон, хоча до 2007 року загальна кількість подібних речовин складала 15 найменувань. Проблема ж полягає в тому, що спортсмени мають можливість відносно вільного доступу до вищезгаданих препаратів, і відслідкувати або контролювати це надзвичайно важко. Отже, першочерговим завданням для покращення контролю обігу стероїдів та гормонів є, насамперед, повернення до кількості 2007 р., а в перспективі є потреба у внесенні всіх анаболічних стероїдів до переліку. Це дозволить посилити контроль за обігом цих препаратів та зробить можливим притягнення до відповідальності за використання та розповсюдження. Задля реалізації згадуваних рішень учасники зустрічі запланували низку заходів, спрямованих на поглиблення взаємодії між Міністерством молоді та спорту й Міністерством охорони здоров’я.
Останнім нагальним питанням, якому було приділено багато часу, стало питання освіти, зокрема імплементація антидопінгових знань до шкільних програм та програм інших навчальних закладів. За основу було взято програму Японського антидопінгового агентства JADA Real Champion Education Package що містить всебічний навчальний матеріал для «Освіти на основі цінностей» та «Антидопінгової освіти». Національний антидопінговий центр України домовився про співпрацю з JADA і отримання повного пакету навчальних матеріалів та планів уроків. В свою чергу, Міністерство освіти буде шукати шляхи впровадження антидопінгових навчальних програм до пілотного проекту для унаочнення та оцінки ефекту від навчання. Наступним кроком стане масове охоплення антидопінговими програмами усіх шкіл та вищих навчальних закладів України тощо.
Щодо поточних освітніх заходів, то доповідач НАДЦУ розповіла про переклад та доступність антидопінгових курсів на платформі ADEL, а також про плани на майбутнє та про поточні переклади. Учасники засідання наголосили, що перед підписанням контрактів до національних збірних зі спортсменами у майбутньому обов’язково вимагатиметься наявність сертифікату з успішного проходження антидопінгових курсів платформи ADEL.
Наостанок на зустрічі підкреслили важливість проведення антидопінгових семінарів та заслухали статистику вже проведених антидопінгових заходів.
Загалом на нараді були окреслені основні напрямки діяльності на майбутнє та визначені шляхи співробітництва між різними державними структурами для кращої протидії допінгу в спорті.