Участь у on-line вебінарі Ради Європи “Вплив COVID-19 на спорт”

Участь у on-line вебінарі Ради Європи “Вплив COVID-19 на спорт”

Вчора, 07 жовтня, представники НАДЦ долучились до вебінару, організованого Радою Європи, який стосувався впливу COVID-19 на сферу спорту. Модератором виступив Олександр Хустинг, Голова Керівної ради Розширеної часткової угоди про спорт, доповідачами були:
• Снежана Самарджіч-Марковіч, Генеральний директор відділу демократій Ради Європи;
• Хос Рафаті, Генеральний секретар Всесвітньої федерації тхеквондо;
• Стюарт Гаріс, Виконавчий директор Національного агентства з питань спорту Шотландії;
• Ванда Вендель-Вос, науковий співробітник Національного інституту охорони здоров’я та навколишнього середовища (Нідерланди);
• Детліф Думон, Виконавчий директор Міжнародної ради з питань науки про спорт та фізичного виховання.
Протягом вебінару були розглянуті основні тренди як в спорті вищих досягнень, так і в масовому спорті, які виникли після початку пандемії, викликаної COVID-19.
Учасники дискусії погодились, що вплив карантинних заходів на спорт був надзвичайно високим – закриття спортивних залів, клубів, перенесення або відміна змагань, в тому числі Олімпійських ігор в м. Токіо негативно позначились на спортивній активності суспільства. Снежана Самардіч-Макровіч відзначила небезпечний вплив на демократичні процесі через зменшення кількості суспільних заходів, в тому числі виборів – відповідно погіршення зниження процесів, що в першу чергу вплинуло на чесність спорту. Хос Рафаті зробив невеликий огляд ситуації в Олімпійському русі – не дивлячись зниження спортивної активності та перенесення Ігор, суб’єкти олімпійського руху знаходять шляхи залучення до своєї діяльності нових учасників. Наприклад, Всесвітня федерація тхеквондо започаткувала он-лайн змагання в безконтактних дисциплінах, запущено новий навчальний додаток, який допомагає освоїти основни рухи цього бойового мистецтва.
Дуже надихаючою було доповідь Стюарта Гаріса, який відзначив високу стабільність проекту «Активна Шотландія», до якого залучені як спортивні організації, так і заклади охорони здоров’я, транспорт та навчальні заклади. Держава вже зараз активно підтримує спортивну інфраструктуру та сприяє збереженню штатних працівників спортивних організацій. Важливим аспектом є взаємодія між різними рівнями державного управління, а саме між центральними органами державної влади та місцевими установами. Такий самий підхід має бути використаний і у сфері спорту – елітні спортсмени мають долучатися до розвитку місцевих спортивних програм.
Ванда Вендель-Вос повідомила результати соціологічних досліджень, проведених в Нідерландах, згідна з якими спостерігається спад спортивної активності населення. Проте 10-15% опитаних повідомляли про зростання об’єму тренувань у видах спорту, де групові тренування є необов’язковими – наприклад біг на довгі дистанції чи велоспорт. Таким чином ця частина суспільства може бути прикладом та мотивуючим фактором для спортсменів, для яких умови карантину підштовхують до зниження кількості або об’єму зайнять спортом.
Детліф Думон вбачає проблему у невідповідності державного законодавства та нормативних документів спортивних організацій сьогоднішнім викликам, оскільки легітимність будь-яких рішень, прийнятих під час зустрічей on-line може бути поставлена під сумнів. Він погодився із висновком пані Вендель-Вос про більшу стійкість до карантинних заходів спортсменів, які тренуються індивідуально, проте відзначив, що негативну роль у зменшенні залученості до спорту відіграла зупинка навчання у школах, а також відмова від проведення уроків фізкультури за умов часткового карантину. Крім того, дуже вразливими виявились особи із особливими потребами, для яких відвідування спортзалів часто є єдиною можливістю долучитися до спортивної діяльності – виходом є створення спеціальної інфраструктури для зайнять паралімпійськими видами спорту.
Загалом учасники конференції погодились, що роль спорту є надзвичайно важливим для підтримки фізичного та ментального здоров’я суспільства, тому слід швидко реагувати на виклики сучасності та вживати заходів, спрямованих на зменшення негативного впливу пандемії на сферу спорту.
Слід окремо наголосити, що не дивлячись на те, що сьогодні економічна ситуація є складною і для сфери боротьби із допінгом важливо неухильно дотримуватись обраної стратегії. На превеликий жаль, зниження активної спортивної діяльності може сприяти використанню Заборонених речовин, тому вкрай необхідним є максимальне підтримання всіх аспектів антидопінгової програми.

Comments are closed.