Підготовка до Олімпійських ігор у Токіо-2020: антидопінгова діяльність

Підготовка до Олімпійських ігор у Токіо-2020: антидопінгова діяльність

Звіти Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА) та Міжнародного агентства з тестування (ІТА) на 137-й сесії Міжнародного олімпійського комітету

12 березня відбулася 137-ма сесія Міжнародного олімпійського комітету (МОК), яка була проведена у вигляді відеоконференції. Було розглянуто низку важливих питань, у тому числі питання забезпечення цілісності Олімпійських ігор у Токіо шляхом проведення ефективної антидопінгової діяльності, ініційованої ІТА та ВАДА.

ITA очолила експертну групу до ігор у Токіо 2020, яка складається із фахівців із Міжнародних федерацій (МФ), національних та регіональних антидопінгових організацій (НАДО/РАДО). Ця група здійснює перегляд наявної інформації щодо спортсменів, які планують брати участь в Іграх. Завдяки скоординованим зусиллям з іншими антидопінговими організаціями (АДО), проводиться оцінка ризику щодо тестування, що гарантує ефективність процедур.

Під час доповіді голова Ради Фонду ІТА доктор Валері Фурнейрон підтвердила, що ІТА у тісній співпраці з Міжнародним олімпійським комітетом та Організаційним комітетом Токіо-2020 розробило надійну програму тестування перед Іграми. Основними відмінностями (і водночас перевагами) цієї програми порівняно з програмою останніх Олімпійських ігор 2016 року стали охоплення більшої кількості видів спорту (всі 33 види спорту проти 7), початок оцінки тестування за рік до події і створення рекомендацій, спрямованих на усунення прогалин у тестуванні, за 6 місяців до початку Ігор проти одного місяця, як це було в Ріо. Результатом стало те, що в грудні 2020 року після оновлення оцінки ризику перед Іграми група видала понад 26000 рекомендацій проти 1500, виданих у 2016 році. Усі ці фактори – включення всіх видів спорту та довгострокова перспектива видання рекомендацій – зробили цю антидопінгову програму наймасштабнішою за будь-які часи.

Усі згадувані заходи гарантують для спортсменів гармонійне та пропорційне проходження тестувань, що забезпечить їхнє право змагатися у чесних та рівних умовах. Завдяки рекомендаціям вже було запроваджено додатковий допінг-контроль, і наступними тижнями планується провести понад 9000 тестів.

На доповнення антидопінгової діяльності перед Олімпійськими Іграми ІТА впровадила глобальну довгострокову програму зберігання зразків, підтриману спеціальним фондом МОК. Це означає, що всі зразки, зібрані у спортсменів-учасників Ігор, будуть зберігатися до десяти років. Це дозволить будь-якій АДО, яка бере участь у програмі, пізніше повторно проаналізувати проби. З цією метою ITA створила централізоване і надійно захищене приміщення для тривалого зберігання, яке вже працює і готове приймати матеріали.

Президент ВАДА Вітольд Банька підтвердив, що створення сховища та довгострокова програма зберігання зразків мають повну підтримку ВАДА. Також ВАДА, яке надало значну допомогу для функціонування антидопінгової програми, координованої ІТА під час Ігор, запевняє, що всі акредитовані лабораторії в Токіо будуть готові до роботи та будь-яких викликів.

Слід також відзначити, що ВАДА продовжує проголошувати необхідність вакцинації проти COVID-19 і нагадує – вакцини не містять речовин або методів із Забороненого списку. ВАДА продовжуватиме слідкувати за ситуацією і буде надавати всі необхідні рекомендації з цього питання.

 

Comments are closed.