Міжнародна операція “Вірібус”

Міжнародна операція “Вірібус”

Тридцять три країни*, Інтерпол, Спільний дослідницький центр (JRC), Європейське бюро боротьби з шахрайством (OLAF), Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) об’єднали свої зусилля в координованій Європолом операції “Вірібус”  для масового припинення розповсюдження допінгових речовин та фальсифікованих ліків. Ця операція, очолювана італійським НАН «Карабінері» спільно з Фінансовою групою грецької поліції, є найбільшою подією такого роду.

Протягом останніх 20 років світова торгівля анаболічними речовинами значно зросла. Торгівля допінговими речовинами зазвичай є децентралізованою і дуже гнучкою, відкритою для всіх, хто бажає замовити їх онлайн або подорожувати в країни-виробники і купувати речовини оптом у законних виробників. В основному саме кінцеві споживачі, часто це фанати спортивних залів та бодібілдери, визначають закономірності цієї торгівлі. Спортсмени використовують анаболіко-андрогенні стероїди та/або субстанції для поліпшення витривалості та продуктивності, для зниження жирових відкладень і стимулювання росту м’язів. Однак ці речовини можуть серйозно пошкодити здоров’я людини. Вони підвищують ризик інфарктів і атеросклерозу, пошкоджують репродуктивну систему, печінку і нирки, підвищують ризик розвитку раку.

Тварини також не уникнули цієї небезпечної діяльності. Без особливої ​​турботи про благополуччя своїх тварин власники використовують гормони, щоб інтенсифікувати розведення, відгодовувати сільськогосподарських тварин або підвищувати результативність у спортивних змаганнях, особливо на перегонах.

 

БОРОТЬБА З ВИКОРИСТАННЯМ ТА ПОСТАЧАННЯМ ШЛЯХОМ ВИЯВЛЕННЯ НЕЗАКОННИХ ЛАБОРАТОРІЙ ТА ЗДІЙСНЕННЯ ПЕРЕВІРОК ПІД ЧАС ЗМАГАНЬ

         Однією з головних завдань операції було закриття підземних лабораторій: дев’ять були виявлені та закриті в європейських країнах, також вилучено майже 24 тони сировинного порошку.

Але що таке підземна лабораторія? Таємна лабораторія для незаконного виробництва наркотиків може бути створена з відносно невеликими ресурсами або навіть у гаражі. Оскільки деякі рекомендації доступні в Інтернеті, злочинці не потребують хімічних навичок для виробництва надзвичайно токсичних допінгових речовин і фальсифікованих ліків. Як правило, організовані злочинні групи запускають ці лабораторії і продають нелегальний матеріал на чорному ринку. Особи також можуть організовувати менші лабораторії. Допінгові речовини, що виробляються, продаються в Інтернеті або в місцевих спортивних залах, спортивних центрах, нелегальних вуличних магазинах і місцевих ринках.

Операція “Вірібус” також зосереджувалася на допінгових перевірках під час спортивних заходів, в деяких країнах-учасницях було проведено 1 357 перевірок (аналіз крові та сечі). Допінгові перевірки є звичайною процедурою для будь-якого спортсмена, який бере участь у змаганнях. Випробування зазвичай проводяться наприкінці змагань (під час змагань) або під час тренувань або товариських матчів (позазмагальні перевірки).

Загальні результати протягом всієї операції:

  • Вилучено 3,8 млн. незаконних допінгових речовин і фальсифікованих ліків (вилучення включали допінгові речовини, дієтичні добавки, ліки, спортивні та харчові добавки);
  • 17 організованих груп розформовано;
  • 9 підземних лабораторій виявлено;
  • Заарештовано 234 підозрюваних;
  • Відкрито 839 судових справ;
  • Майже 1 000 осіб повідомили про виробництво, торгівлю або використання допінгових речовин.

ОСТАННІ ТЕНДЕНЦІЇ ПІД ЧАС ВПРОВАДЖЕННЯ:

  • оптовики імпортують величезну кількість стероїдів для забезпечееня незаконного ринку;
  • непрофесійні спортсмени, байкери та бодібілдери купують невеликі посилки стероїдів, в основному з Азії або Східної Європи, щоб перемістити їх у спортзали;
  • розширення використання соціальних медіа для реклами, просування та продажу анаболічних продуктів;
  • невеликі організовані злочинні групи інвестують у незаконні лабораторії та продають допінгові речовини;
  • постійний ріст несанкціонованих і нерегульованих інтернет-аптек, також на чорних сайтах;
  • більш широке використання змінних кредитних карток і криптовалют для здійснення транзакцій.

Європол залучив п’ять експертів і мобільні офіси в Угорщини та Іспанії, щоб перевірити в режимі реального часу дані, зібрані під час операції, та надати судово-медичну підтримку. Експерти з Координованої Комісії з питань злочинності в сфері інтелектуальної власності Європолу (IPC3), що фінансується управлінням інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO), також підтримали діяльність через інформаційні звіти з відкритих джерел на веб-сайтах і звіти про торгівлю допінговими речовинами. Фармацевтична промисловість співпрацювала з розвідкою через Інститут фармацевтичної безпеки (PSI). Європол підтримав оперативну діяльність кількома координаційними, стратегічними та оперативними зустрічами. 27-28 травня в Будапешті, Угорщина, відбувся семінар «Вірібус» для посилення спільної реакції правоохоронних органів, національних антидопінгових агентств, Євроюсту, Європолу та ВАДА щодо торгівлі допінговими речовинами.

 

* У операції “Вірібус” взяли участь: 23 держави-члени (Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Греція, Німеччина, Угорщина, Ірландія, Латвія, Литва, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія, Велика Британія) і 10 країн-учасниць (Албанія, Боснія і Герцеговина, Колумбія, Ісландія, Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Швейцарія, Україна та США)

** За матеріалами сайту www.europol.europa.eu

 

Comments are closed.