Питання та відповіді

Питання та відповіді

1. Який статус використання плазми збагаченої тромбоцитами (PRP)?

Незважаючи на наявність деяких факторів росту, плазма збагачена тромбоцитами (PRP) була вилучена зі списку заборонених речовин, оскільки поточні дослідження з використання методу PRP не демонструють жодних можливостей для підвищення результативності крім потенційного терапевтичного ефекту.

Зверніть увагу, що окремі фактори ростуяк і раніше заборонені, якщо використовуються окремо у вигляді очищених речовин, як описано в S.2.

2. Чи заборонений плазмаферез?

Плазмаферез слід розглядати з 2-х сторін:

                 а – Для донора, плазмаферез заборонено відповідно до розділу M1.1, тому що власні червоні клітини крові донора (та інші компоненти крові) повторно вводяться в кровоносну систему після того, як плазма була відокремлена.

                 б – Для одержувача, відповідно до розділів M1.1 або M1.3 плазмаферез не заборонено, оскільки пацієнт отримує тільки плазму, але не отримує цільної крові або червоних кров’яних тілець. Плазмаферез для одержувача буде заборонено, згідно розділу M2.2, якщо процедура проведена незаконно під час госпіталізації, коли обсяг складає більше ніж 50 мл в 6-годинний період.

3. Чи заборонена внутрішньовенна лазерна терапія?

Так, це заборонено відповідно до розділу M1.3 як “Будь-яка форма внутрішньосудинних маніпуляцій зкров’ю…”

4. Який статус метилгексанаміну?

Метилгексанамін , який іноді називають також як диметиламіламін, як і раніше заборонений в змагальний період в якості зазначеного стимулятора відповідно до розділу 6.b.

Був визнаний стимулятором принаймні з того часу як ВАДА взяло на себе відповідальність за Список в 2004 році. Був перекваліфікований в Списку 2011 року, як стимулятор, що належить до «особливих речовин». Метилгексанамін був в продажу в якості лікарського засобу аж до початку 1970-х років, але з того часу МГА вже не продається як лікарський засіб.

5. Який зв’язок між олією герані та метилгексанаміном?

Останні наукові дослідження чітко показали, що натуральна олія герані не містить метилгексанаміну, а використання олії герані не може розглядатися як джерело наявності метилгексанаміну або споріднених метаболітів в пробі сечі, зібраної в цілях допінгом-контролю.

Метилгексанамін – фармакологічна речовина, що класифікується як стимулюючий засіб, мав широку популярність до початку семидесятих. Метилгексанамін знову з’явився в продажу кілька років тому в якості компонента харчових добавок, що вільно продаються на деяких ринках або в Інтернеті.

Метилгексанамін заборонений як стимулятор відповідно до розділу S6.b переліку заборонених речовин і методів.

Спортсмени повинні знати, що метилгексанамін доступний під кількома назвами, одна з яких – олія герані.

6. Який статус кленбутеролу?

Кленбутерол є забороненою речовиною і немає ніякого рівня концентрації, при якому ця речовина не заборонена (є непороговою субстанцією).

В даний час, на основі експертних висновків, не планується введення граничного рівня для кленбутерола.

Цілком можливо, що за певних обставин наявність низького рівня кленбутерола в пробі спортсмена може бути результатом забруднення харчових продуктів. Кожен випадок індивідуальний і необхідно брати до уваги всі елементи разом з контекстом випадку.

В рамках Всесвітнього антидопінгового кодексу в структурі розгляду випадків вживання речовин зі  Списку передбачена можливість для спортсмена, щоб пояснити, як заборонена речовина потрапила в його / її тіло.

ВАДА тісно співпрацює з країнами, міжнародними федераціями та організаторами заходів, щоб допомогти звести до мінімуму ризик забруднення шляхом моніторингу м’яса в офіційних готелях і ресторанах.

7. Що таке “особливі речовини”?

Особлива речовина – це речовина, яка дозволяє, при певних умовах, скоротити тривалість дворічної санкції в тих випадках, коли спортсмен дає позитивний результат тесту для даної особливої речовини.

Мета полягає в тому, щоб визнати можливість потрапляння речовини в тіло спортсмена ненавмисно, і, отже, дозволяє суддівській колегії мати більшу гнучкість при прийнятті рішення про санкціонування.

Особливі речовини не обов’язково є менш серйозними агентами для цілей допінг-контролю, ніжінші заборонені речовини, а також вони не знімають спортсменів суворих правил відповідальності, що робить їх відповідальними за всі речовини, які потрапляють в його/її організм.

Проте, існує велика ймовірність того, що ці речовини можуть бути прийняті для правдоподібного антидопінгового пояснення, як зазначено в розділі 10.4 Всесвітнього антидопінгового кодексу.

Але ця велика ймовірність просто не буде правдоподібною для деяких речовин – таких, як стероїди і гормон росту людини – і саме тому вони не належать до категорії, як особливі.

8. Яке правове положення щодо вживання молозива?

Молозиво не заборонено само по собі, проте воно містить в певній кількості інсуліноподібний фактор росту 1 (ІФР-1) та інші фактори росту, які заборонені і можуть вплинути на результат антидопінгових тестів. Тому WADA не рекомендує приймати цей продукт.

9. Чому може бути затримка при визначенні статусу деяких речовин в забороненому списку?

Заборонений список ВАДА покликаний охопити таку кількість відомих речовини і методів, які задовольняють будь-яким двом з трьох наступних критеріїв:

  • Можливість підвищення або підвищення спортивних результатів
  • Реальний або потенційний ризик для здоров’я спортсмена
  • Використання зневажає дух спорту (викладений в Кодексі)

Речовини або методи, які маскують дію заборонених речовин, також заборонені. Крім того, речовина, яка не схвалена для використання людиною, ймовірно буде також заборонена.

Речовини згруповані за категоріями “S”, які або:

       І. Закриті категорії: всі заборонені речовини включені в назві в категорії, наприклад, S6.a (стимулятори, що не відносяться до особливих), S7 ( наркотики).

  1. Відкриті категорії з прикладами: що складаються з невичерпного переліку прикладів, які представляють найбільш типові препарати в групі, в залежності від їх хімічної структури і / або механізмом дії, наприклад, S2 (пептидні гормони, фактори росту і подібні речовини), S6.b (стимулятори, що належать до особливих). Інші речовини в цих категоріях або захоплені назвою класу сполук (наприклад, Кортикотропіни) або більш загальними твердженнями типу:

“Інші речовини з подібною хімічною структурою або подібними біологічними ефектами “.

“У тому числі, але не обмежуючись ..”

“Будь-який інший фактор росту,що впливає на …..”

     III. Відкриті категорії без прикладів: ніякі особливих речовин не перераховані, але вони охоплені, якщо вони належать до певного фармакологічному класу, наприклад, S9 (глюкокортикоїди) або, якщо вони відповідають певним критеріям, наприклад, S0, який відноситься до речовин, не затверджених для людського терапевтичного застосування .

Це означає, що в той час як статус деяких речовин чітко визначений (наприклад, для тих, які вказані в списку по імені), це не обов’язково так для речовин, які не включені по назві в списку. Для цих речовин необхідно зібрати інформацію про, наприклад, їх хімічну структуру, фармакологічним / біологічні дії,чи є вони схвалені для терапевтичного застосування у людини в будь-якій точці світу. Ця перевірка може зайняти деякий час, особливо для незатверджених препаратів (наприклад, дизайнерські наркотики, нові досліджувані препарати), для яких мало наукової інформації у відкритому доступі. У таких випадках, WADA не зможе відразу визначити статус цієї речовини. Це в інтересах спортсмена утримуватися від прийняття будь-якої речовини або використовувати будь-який метод, якщо його статус невідомий або незрозумілий.

Цей процес ретельного збору та аналізу інформації про речовини і методи є шляхом практичного управління Списком, а  так як він включає в себе тисячі речовин і методів, а також має можливість, щоб захопити багато тисяч інших, які ще не привернули увагу до антидопінгового руху.

  • опис SO категорії “Будь-яка фармакологічна речовина, яка не розглядається в жодному з наступних розділів Списку і без будь-якого поточного затвердження будь-яким державним регулюючим органом охорони здоров’я для терапевтичного застосування у людини (наприклад, лікарські засоби при доклінічних або клінічних розробках або припинені, дизайнерські наркотики, речовини, схвалені тільки для застосування у ветеринарії) заборонений в усі часи “.

10. Чи можу я мати позитивний результат тесту при вживанні гліцерину перорально, що знаходиться в продуктах харчування та засобах особистої гігієни а також після використання його в якості лубриканту?

Гліцерин забороняється як плазмозамінники. Споживання такої кількості гліцерину перорально для отримання несприятливого аналітичного результатудалеко за межами тих, які зазвичай знаходяться в, наприклад, продуктах харчування, напоях, засобах особистої гігієни, лікарських таблетках, сиропу від кашлю. Тому заборона гліцерину не призначена для запобігання вживання цієї речовини перорально в кількостях, що зазвичай зустрічаються в продуктах харчування і засобах особистої гігієни, оскільки такі невеликі кількості не дадуть позитивного результату тесту у спортсмена для цієї забороненої речовини.

Крім того, спортсмени з обмеженими можливостями можуть використовувати гліцерин як лубрикант для катетера, але це не призведе до проблем в допінг-контролю з вищезгаданих причин.

11. Чи заборонені рилізинг-фактори гормонів відповідно до S2?

Так, фактори, що діють на вивільнення пептидних гормонів, факторів росту і пов’язаних з ними речовин, що містяться в розділі S2 заборонені в усі часи. Вони включають природні і синтетичні продукти.

Приклади рилізинг-факторів гормону росту включають пептидні і непептидні синтетичні засоби, що збільшують секрецію гормону росту такі як гексарелін, алексаморелін, GHRP-1, GHRP-2 (пралморелін), GHRP-4, GHRP-5, GHRP-6, грелін і грелін міметики, як іпаморелін , анаморелін і масіморелін, а також природного рилізинг-фактору гормону росту (GHRH) і GHRP міметики як серморелін, CJC1295 і тесаморелін.

Приклади рилізинг-факторів гонадотропного гормону включають лейпролід, бусерелін, нафарелін, гістрелін, гозереліна і деслорелін. Приклади рилізинг-факторів кортикотропного гормону включають кортиколіберин і кортикорелин ацетат.

Цей список є далеко не вичерпним і спортсмени повинні пам’ятати про існування іншихлікарських засобів пептидних гормонів, факторів росту і пов’язаних з ними речовин, які охоплюються розділом S.2 Списку заборонених речовин.

12. Чи є гемодіаліз забороненим методом?

Так, гемодіаліз заборонено під M1.1, так як кров беруть в пацієнта (в замкнутому контурі), а потім знову вводять її в систему кровообігу. Спортсмен, який потребує такого лікування, повинен мати дозвіл на терапевтичне використання.