Біологічний паспорт спортсмена

Біологічний паспорт спортсмена

1. Що таке біологічний паспорт спортсмена?

Відповідь: Основний принцип біологічного паспорта спортсмена це моніторинг певних біологічних параметрів в часі, що дозволяє непрямим методом виявити вживання допінгу більш ефективно, ніж спроби прямого визначення допінгової субстанції чи методу.

2. З яких модулів складається біологічний паспорт спортсмена?

 Відповідь: біологічний паспорт спортсмена складається з двох модулів:

  • Гематологічний модуль (введений в дію у грудні 2009 року) має на меті визначення покращення переносу кисню в тому числі з використанням агентів стимулюючих еритропоез та будь-які форми переливання крові або маніпуляції.
  • Стероїдний модуль (введений в дію з 1 січня 2014 року) має на меті визначення ендогенних анаболічних андрогенних стероїдів у випадку їх екзогенного вживання (тобто не утворених в організмі людини) та інших анаболічних агентів, таких як модулятори селективних андрогенних рецепторів (SARMS).

3. Яка мета введення біологічного паспорта спортсмена?

Відповідь: Метою введення біологічного паспорта спортсмена(БПС) в глобальну структуру потужної антидопінгової програми є:

по-перше – визначення атлетів для цільового тестування шляхом виваженої та своєчасної інтерпретації даних БПС

  • для Гематологічного модуля це тести на ЕПО та гомологічне переливання крові
  • для Стероїдного модуля це проведення ізотопного аналізу (IRMS) для визначення екзогенного вживання ендогенних стероїдів

 по-друге – розслідування можливих порушень антидопінгових правил у відповідності зі статтею 2.2 (Використання або спроба використання спортсменом забороненої субстанції або методу) Всесвітнього антидопінгового кодексу (далі – Кодекс).

4. Що наразі робить ВДА для подальшого розвитку БПС?

Відповідь: ВАДА залучає експертів та зацікавлені сторони з метою подальшого розвитку БПС і працює над розробкою ендокринного модуля, метою якого є виявлення зловживань факторами росту, таких як гормон росту. Довгострокова мета БПС є розвиток розширеного ряду біомаркерів допінгу з метою використання переваг останніх досягнень в аналітичній хімії та кращого розуміння системної біології шляхом використання протеоміки та метаболоміки.

5. Чи заміняє біологічний паспорт спортсмена (БПС) традиційний допінг-контроль?

 Відповідь: Ні. Боротьба з допінгом полягає у декількох підходах, в тому числі у прямому тестуванні атлетів, а також у зібранні інших доказів порушень антидопінгових правил на основі не аналітичних даних. Шляхом комбінації цих підходів та пошуку нових для вирішення виникаючих загроз, глобальна боротьба з допінгом стає більш ефективною.

Типовий підхід до допінг-контролю полягає у визначенні заборонених речовин або їх метаболітів у зразках проб спортсмена є достатньо ефективним; однак такий підхід має певні обмеження, коли спортсмен може використовувати речовини нерегулярно або у низьких дозах. Крім цього, визначення нових або модифікованих заборонених речових традиційними аналітичними методами може бути ускладненим. В останні роки допінг став більш науково спланованим та отримав переваги за рахунок недоліків традиційних підходів.

Біологічний паспорт спортсмена доповнює традиційні підходи до антидопінгового тестування для підвищення ефективності антидопінгових програм.

6. Чи є обов’язкові вимоги до Біологічного паспорта спортсмена?

Відповідь: Документи ВАДА «Керівництва щодо БПС» сприяють послідовності та уніфікації у підході до ведення БПС без накладання специфічних адміністративних чи процедурних елементів. Кожна антидопінгова організація залишається вільною у введенні рекомендованих процедур запропонованих у Керівництвах з БПС, які відповідали б власним можливостям та обставинам.

Тим не менш, ряд обов’язкових протоколів, що відносяться до забору проб, аналізу та правових норм мають бути ретельно переглянуті для забезпечення як правової стійкості, так і наукової достовірності, та для підтримки взаємного визнання та обміну даними між відповідними організаціями. Лише програми, які повністю дотримуються таких протоколів та в повній мірі використовують АДАМС можуть розглядатися як офіційні програми БПС, а не загальні профілюючі програми.

7. Чи всі антидопінгові організації (АДО) припускають введення обох Модулів БПС?

Відповідь: Ні. Оцінка фізіологічних ризиків виду спорту або певних дисциплін має бети проведена для встановлення який модуль (модулі) можуть бути задіяні.

Гематологічний модуль оцінює зміни червоних кров’яних тілець. Вони переносять кисень до клітин організму, і таким чином, маніпуляції з кров’ю більш ймовірне у видах спорту де витривалість є перевагою спортсмена (наприклад, використання еритропоез стимулюючих агентів або переливання крові). Однак, переваги від покращення переносу кисню поширюються на види спорту, які не потребують витривалості, однак мають великий внесок анаеробного компонента. Для Гематологічного модуля спортсмени мають бути ідентифіковані АДО як учасники програми БПС, та мають бути проведене тестування відповідних проб крові.

Стероїдний модуль відноситься до Анаболічних Андрогенних Стероїдів, які можуть зокрема застосовуватися у видах спорту, що потребують міцності та сили. Такі речовини можуть також підвищувати синтез червоних кров’яних тілець та впливати на відновлення фізичної сили. Таким чином, вони можуть використовуватися і у видах спорту, що потребують витривалості.

Всі проби сечі будуть автоматично аналізуватися на стероїдний профіль, що означає, що кожен спортсмен, який пройшов тестування фактично є учасником програми БПС. Як тільки буде виконано аналіз більше однієї проби від певного спортсмена, в АДАМС автоматично створюється довготривалий стероїдний профіль.

8. Чи повинна АДО мати діючий Гематологічний модуль для введення Стероїдного модуля?

Відповідь: Ні. Всі проби сечі аналізуються на стероїдний профіль, а результати вносяться акредитованими лабораторіями в АДАМС незалежно від того, чи проводився забір проби крові в той же час у спортсмена, чи ні, тобто в незалежності від існування в АДО діючого Гематологічного модуля. 

9. У випадку, коли вид спорту не потребує ні витривалості, ні сили. Чи повинна АДО вводити БПС?

Відповідь: Стероїдний модуль буде створений автоматично, тобто звичайні тести по сечі будуть частиною Стероїдного модуля. АДО може вирішити, що Гематологічний модель не є необхідною частиною її загальної антидопінгової програми та не потребує введення даного модуля у БПС. 

10. Що таке Відділ ведення паспорту спортсмена (ВВПС) (Athlete Passport Management Unit (APMU – англ.)?

 Відповідь: Відділ Ведення Паспорту Спортсмена складається з осіб визначених АДО для адміністрування БПС. Відділ (в ідеалі взаємодіючий або асоційований з ВАДА акредитованою лабораторією) є відповідальним за адміністративне ведення БПС, шляхом надання рекомендацій АДО, щодо проведення виваженого цільового тестування, підтримки зв’язку з Групою Спеціалістів (Expert Panel – англ.), підготовки пакету документів по БПС та звітування по несприятливий результат БПС (Adverse Passport Findings).

11. Чи має АДО укладати угоду про співпрацю з ВВПС (Athlete Passport Management Unit (APMU – англ.)?

Відповідь: Крупні АДО можуть у певних ситуаціях працювати з місцевими ВВПС. В інших випадках доцільно щоб АДО уклала угоду про співпрацю з Відділом асоційованим з ВАДА акредитованою лабораторією. ВВПС може працювати як з одним, так і з обома модулями БПС. Якщо АДО не веде Гематологічний модуль, то лише відділ ведення Стероїдного модуля має бути інтегрований в існуючий адміністративний процес.

Якщо, через певні причини, АДО ще не встановила співпрацю з ВВПС, та від лабораторії надходить атиповий результат аналізу (по стероїдам) з негативним IRMS, то відповідальна АДО має отримати рекомендації щодо подальших дій від лабораторії, яка виконувала аналіз (більше інформації див. у розділі Питання та Відповіді. Стероїдний модуль.)

12. Яким чином АДО має обирати відділ ведення паспорта спортсмена (ВВПС)?

Відповідь: ВАДА рекомендує АДО встановлювати відносини з ВВПС, що асоційовані з ВАДА-акредитованою лабораторією, для забезпечення того, що за необхідності експертної оцінки при інтерпретації даних така асоціація є найбільш доречною. Де які великі АДО можуть мати відповідних наукових, аналітичних та медичних експертів, що зможуть співпрацювати в місцевих (локальних) ВВПС. Можливо, що де які АДО, які не вводили Гематологічний модуль програми БПС і, в яких ризик стероїдного допінгу дуже низький, вирішать керувати Атиповим результатом за Паспортом по мірі виникнення такого результату

13. Де може АДО знайти перелік доступних ВВПС для Гематологічного та Стероїдного модулів?

Відповідь: Будь ласка, прийміть до уваги Перелік ВВПС, які асоційовані з ВАДА акредитованими лабораторіями.

14. Чи має АДО мати власних спеціалістів?

Відповідь: Не обов’язково. ВАДА рекомендує АДО укласти угоди про співпрацю з ВВПС, які вже мають відповідних спеціалістів та експертів, що з ними працюють. Тим не менш, АДО може користуватися послугами своїх власних спеціалістів, за бажанням.